Биткоинот поминува низ голема надградба – Taproot

Биткоинот помина низ голема надградба во неделата што овозможува на блокчејнот да извршува посложени трансакции, потенцијално проширување на случаите на употреба на криптовалутата и правејќи ја малку поконкурентна со Ethereum за обработка на паметни...

Најнови

Биткоинот поминува низ голема надградба – Taproot

Биткоинот помина низ голема надградба во неделата што овозможува на блокчејнот да извршува посложени трансакции, потенцијално проширување на случаите на употреба на криптовалутата и...

Ethereum 2.0

Блокчејн технологијата направи револуција на глобалните пазари. Наруши различни сектори како банкарството, финансиското работење, земјоделството и здравството. Работи на принципите на криптовалутата, што ги...

Колку би можел да вреди Bitcoin во 2025?

Биткоинот го поттикна раѓањето на индустријата за криптовалути и беше дизајниран да ги замени валутите базирани на хартија и да добие светско признание. Експертите за...

Како да купам криптовалути од Македонија?

Како и за сите други работи, Македонија често знае да биде банирана или едноставно да не биде вклучена во листата на држави кои што...

Најчитани

Криптопедиа

Алткоини

Новата генерација на крипто милионери

SHIB му овозможила да може да ја напушти својата работа како менаџер во градежно стовариште и да се пензионира. Средствата му дале можност да ја...

Solana ја надмина Cardano

Солана ја престигна Кардано во однос на пазарната капа, поставувајќи нов историски максимум во процесот и би можела да биде подготвена да се зголеми...

Што се тоа Алткоини и дали да инвестирате во нив?

Алткоините се валутите кои што се создадени по Биткоинот(Bitcoin) и честопати се претставуваат како подобри алтернативи на премиерната криптовалута. Алткоините сочинуваат речиси 40% од...

Биткоин

NFT

Тој има само 12 години и веќе заработил над 350,000 долари продавајќи NFT

Бенџамин Ахмед сака китови. Тој, исто така, ужива во кодирањето од својата 5-та година. Во јули тој ја продаде колекцијата на дигитална уметност што ја...

NFT на изворниот код на World Wide Web продаден за 5,4 милиони долари

Според CNBC, оригиналниот изворен код за светската мрежа(www) бил продаден како незаменлив токен (NFT) - крипто средство кое припишува сопственост на дигитален имот, како...

Што е тоа NFT ?

Незаменливите токени (NFT-Non Fungible Token) експлодираа оваа година. Oвие дигитални средства се продаваат како егзотични холандски лалиња од 17 век - некои за милиони...

Cardano

Обемот на стејкање ADA достигна рекордно ниво

Кардано ги има правата за фалење за мрежата со најголем дел од нејзината циркулирачка понуда и таа не ја испушти оваа титула. Заедницата на...

Cardano треба да биде на радарот на секој долгорочен инвеститор

Пазарот на криптовалути создаде неверојатна моќ од минатата година. Иако пазарот е во подем, инвеститорите се скептични за нивната долгорочна вредност. Стравот од пропуштање...

Solana ја надмина Cardano

Солана ја престигна Кардано во однос на пазарната капа, поставувајќи нов историски максимум во процесот и би можела да биде подготвена да се зголеми...

Cardano vs Ethereum

Можеби сте слушнале како луѓето во крипто светот зборуваат за Cardano vs Ethereum. Тие се две од најголемите криптовалути во моментов(после Bitcoin), така што...
  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 67,656.00 0.73%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 3,792.49 2.55%
  • tetherTether (USDT) $ 0.998666 0%
  • bnbBNB (BNB) $ 597.48 0.35%
  • solanaSolana (SOL) $ 168.28 2.04%
  • staked-etherLido Staked Ether (STETH) $ 3,791.98 2.51%
  • usd-coinUSDC (USDC) $ 0.998108 0.06%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.528834 0.37%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.165033 0.39%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.459565 0.38%