NFT на изворниот код на World Wide Web продаден за 5,4 милиони долари

Според CNBC, оригиналниот изворен код за светската мрежа(www) бил продаден како незаменлив токен (NFT) – крипто средство кое припишува сопственост на дигитален имот, како што се слики, аудио и видео. Тим Бернерс-Ли, компјутерскиот научник кој го напиша кодот, го продаде NFT за време на онлајн аукција на Sotheby’s во средата, заработувајќи неверојатни 5,4 милиони долари. Победничкиот понудувач, наводно, ќе добие датотеки со временски печат на изворниот код, 30-минутна анимирана слика на кодот, дигитален „постер“ со целосниот код, како и писмо напишано од Бернерс-Ли за создавањето на кодот.

„Ова е целосно усогласено со вредностите на мрежата“, изјави Бернерс-Ли за Гардијан само еден ден по започнувањето на аукцијата. „Прашањата што ги имав ми рекоа: „О, тоа не звучи како бесплатна и отворена мрежа.“ Па, почекајте малку, мрежата е исто толку бесплатна и отворена како и секогаш. Основните кодови и протоколи на интернет се без авторски права, исто како и секогаш. Не продавам интернет – нема да мора да почнете да плаќате пари за да следите врски.

Бернерс-Ли предложи NFT-насловена „Ова промени сè“(This Changed Everything) – не е толку значајна како што некои измислија дека е, бидејќи изворниот код сè уште е јавен домен.

„Не го продавам ни изворниот код. Продавам слика што ја направив, со програма на Пајтон, која сам ја напишав, како би изгледал изворниот код кога би бил залепен на ѕид и потпишан од мене“, рече тој, пред да се осврне на дел од критиките. околу лицитацијата. „Ако сметаа дека е несоодветно да продавам NFT постер, тогаш што е со јас да продавам книга? Правам такви работи, кои вклучуваат пари, но бесплатната и отворена мрежа е сè уште бесплатна и отворена. И ние сè уште, одново и одново, треба да се бориме да го одржиме слободно и отворено, да се бориме за неутралност на мрежата и така натаму“.

Најнови

Слични објави

Остави коментар

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 67,656.00 0.73%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 3,792.49 2.55%
  • tetherTether (USDT) $ 0.998666 0%
  • bnbBNB (BNB) $ 597.48 0.35%
  • solanaSolana (SOL) $ 168.28 2.04%
  • staked-etherLido Staked Ether (STETH) $ 3,791.98 2.51%
  • usd-coinUSDC (USDC) $ 0.998108 0.06%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.528834 0.37%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.165033 0.39%
  • cardanoCardano (ADA) $ 0.459565 0.38%