Cardano vs Ethereum

Можеби сте слушнале како луѓето во крипто светот зборуваат за Cardano vs Ethereum. Тие се две од најголемите криптовалути во моментов(после Bitcoin), така што не е изненадување што обожавателите на крипто знаат за нив.

Проверете го CoinMarketCap и ќе видите стотици криптовалути. Повеќето од нив на некој начин ветуваат, но други се едноставно лоши инвестиции. Ова е причината зошто мора да научите сè што можете пред да ги додадете во вашето портфолио. Бидејќи Cardano и Ethereum се популарни избори, најдобро е да знаете сè за нив.

Како работат криптовалутите?

Не можеме да разговараме за Cardano vs Ethereum освен ако сите не се во тек со тоа како функционираат криптовалутите. Најдобро е да се објасни ова со мало објаснување за биткоин (BTC).

Излезен во 2009 година со намера да обезбеди децентрализиран финансиски систем. Наместо да се потпира на банките или владите, користи компјутери управувани од обични луѓе.

Тие се нарекуваат miners(рудари) и се поврзани преку блокчејн мрежа. Уште повеќе, тие ги потврдуваат трансакциите што користат биткоин и секоја од нив е заштитена со шифрирање.

Рударите мора да го пронајдат конкретниот код што ќе им дозволи да потврдат трансакција. Првиот што ќе го добие победничкото решение заработува proof-of-work(доказ за работа), додава нов блок на блокчејнот и заработува BTC.

Начинот на кој блокчејн ги потврдува трансакциите се нарекува механизам за консензус. Онаа за која штотуку зборувавме е за доказ за работа (PoW).

За жал, овој процес користи премногу енергија.

Ова е причината зошто другите луѓе направија криптовалути кои трошат помалку енергија. Тие дури направија алтернатива на PoW наречена proof-of-stake(PoS) или “доказ за влог”.

Стариот начин им дозволуваше на луѓето да заработат повеќе валути доколку имаат поголема процесорска моќ. Како резултат на тоа, тие купуваат надградби кои значително ја зголемија потрошувачката на енергија.

Од друга страна, PoS ви овозможува да заработите валути врз основа на тоа колку имате. Ако имате брз компјутер, не добивате предност, па нема причина да го добиете за повеќе заработка.

Cardano и Ethereum често се споредуваат затоа што тие се едни од најголемите валути кои дозволуваат удирање. Затоа луѓето обично ги споредуваат двете, исто како и она што го правиме во моментов!

Што е Cardano (ADA)?

Да почнеме со првиот дел од Cardano vs Ethereum. Cardano или ADA дојде од еден од ко-основачите на Ethereum, Чарлс Хоскинсон(Charles Hoskinson) го лансираше во септември 2015 година.

Хоскинсон го изградил од темел со помош на рецензирани истражувања, а патоказот Кардано го докажува тоа.

Паметните договори(Smart Contracts) се договори направени со користење на блокчејн. Тие се извршуваат откако ќе се исполнат одредени услови и не е потребна трета страна за да го стори тоа.

Ова овозможува многу DeFi крипто функции, вклучително и децентрализирани апликации (dapps). Уште повеќе, потребни се 5-7 минути за да се потврдат трансакциите, а во меѓувреме, на биткоинот му се потребни 10 минути.

Во моментот на пишување, цената на АДА е 1,98 долари. Има многу врска со Ethereum. ЕТХ се уште е на второто место, додека Кардано седи на петтото место.

Што е Ethereum (ETH)?

Ајде сега да се свртиме на другата страна на Кардано против Етереум. Vitalik Buterin го објави блокчејнот Ethereum во 2015 година и користи Ethers (ETH) како своја матична криптовалута.

За разлика од Cardano, Ethereum веќе ги имаше карактеристиките што неодамна ги доби, како што се паметни договори и dapps. Уште повеќе, тоа е главната мрежа за незаменливи токени (NFT).

Ethereum има повеќе случаи на употреба отколку Cardano во моментов. Она што ја издвојуваше АДА од ЕТХ во тоа време беше нејзината карактеристика за удирање. Сепак, Ethereum го има сега!

ETH сеуште е на Proof of Work мрежа, сепак, се очекува наскоро(во 2022) целосно да се префрли на Proof of Stake, што ќе придонесе многу позитивност за валутата.

Најнови

Слични објави

Остави коментар

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 63,747.00 3.78%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 3,502.20 2.86%
  • tetherTether (USDT) $ 1.00 0.04%
  • bnbBNB (BNB) $ 585.82 3.07%
  • solanaSolana (SOL) $ 132.04 5.38%
  • staked-etherLido Staked Ether (STETH) $ 3,503.56 2.81%
  • usd-coinUSDC (USDC) $ 0.999760 0.19%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.493458 1.66%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.124411 1.96%
  • the-open-networkToncoin (TON) $ 7.11 1.68%