Што се тоа Алткоини и дали да инвестирате во нив?

Алткоините се валутите кои што се создадени по Биткоинот(Bitcoin) и честопати се претставуваат како подобри алтернативи на премиерната криптовалута.

Алткоините сочинуваат речиси 40% од вкупниот пазар на криптовалути, според CoinMarketCap. „Со повеќе од 5.000 алткоини, слободно може да се каже дека повеќето од нив никогаш нема да можат да се материјализираат во нешто корисно или да обезбедат значителен принос на долг рок“, вели Бен Вајс, главен оперативен директор на CoinFlip. „Се разбира, постојат многу ветувачки алткоини кои помагаат да се олеснат нови и возбудливи достигнувања во блокчејн технологијата како што се Ether, Chainlink и Cardano, кои се стремат да го премостат јазот помеѓу технологијата на блокчејн и апликациите од реалниот свет“.

Алткоините се неверојатно ризични инвестиции. Можеби ќе имате поголема веројатност да изгубите отколку да победите на инвестиција ако не направите соодветно истражување. Пред да размислите да ги ставите на ризик вашите тешко заработени заштеди со инвестирање во алткоини, проверете дали ги разбирате ризиците и знаете во што се впуштате.

Дали треба да инвестирате во Altcoins?

Криптовалутите имаат одредена привлечност како инвестиции.

„Алткоините нудат можност со тоа што имаат многу поголема нагорна линија во однос на процентуалната добивка“, вели Вајс.

„Од друга страна, тие имаат и многу поголем ризик. Тој го посочува Dogecoin како пример. Криптовалутата порасна во вредност кон крајот на јануари 2021 година, навидум без причина, луѓето почнаа да ја купуваат, предизвикувајќи алткоинот да стане вирален.

Таквите инвестиции можат да паднат во немилост исто толку брзо колку што ќе паднат во неа. „Постои изрека дека времето на пазарот го победува тајмингот на пазарот, што значи дека тргувањето со тајминг е тешко“, вели тој. Подобро е да инвестирате во нешто во што долгорочно верувате отколку да се возите на нешто што ќе доживее ненадејна популарност бидејќи ризикувате да изгубите многу кога неизбежно ќе се случи повлекување. „Ако инвестирате во алткоини на долги патеки, мора навистина да верувате во она што ќе го одберете како добра инвестиција“, вели Вајс. „Инаку, само се коцкаш.

Па, како можете да препознаете дали алткоинот е добра инвестиција? Едноставниот одговор, според Рајан Џорџ, е дека не можеш. Главниот маркетинг директор во Docupace, кој помага во дигитализирање на операциите во индустријата за финансиски совети и инвестиции, вели дека треба да се биде внимателен со секој што ќе се обиде да ви даде дефинитивен одговор.

„Но, истото важи и за речиси сите инвестиции во хартии од вредност“, додава Џорџ. „Клучната разлика со алткоините е тоа каква заштита имаат.

„Има многу, многу играчи во алткоин просторот и речиси е невозможно да се разбере што е вистина и што е ризик“, вели тој. „Нерегулирано“ е само уште еден начин да не се каже за типичниот инвеститор на мало“.

Во многу случаи, можеби дури и не знаете каде точно одат вашите пари кога инвестирате во алткоин или кој е од другата страна на размената. Потребно е само брзо пребарување на Google за „SEC и криптовалута“ за да го видите постојаниот прилив на обвинувања за измама или Понзи шемите што се поднесуваат.

„Вашите вложени средства може брзо да патуваат во странство без ваше знаење“, напиша претседателот на ДИК Џеј Клејтон во изјавата за криптовалути и првични понуди на монети од 2017 година. „Како резултат на тоа, ризиците може да се засилат, вклучувајќи го и ризикот дека регулаторите на пазарот, како што е SEC, можеби нема да можат ефективно да ги следат лошите актери или да ги повратат средствата“.

Овие ризици не можат да бидат игнорирани од ниту еден инвеститор. Факт е дека никој навистина не може да биде експерт за инвестирање во алткоини, бидејќи валутите се премногу нови и постојано се појавуваат различни верзии.

Треба да инвестирате само во алткоин што го разбирате и во кој верувате, вели Вајс. „Секој инвеститор што сака да купи алткоини дефинитивно треба да го прави своето длабинско истражување и да истражува кој стои зад монетата и нејзината вредност.

Со соодветно истражување и должно внимание, Вајс верува дека е можно да се најде алткоин кој би можел да биде исплатлива инвестиција.

„Вреден алткоин за инвестирање треба да обезбеди услуга за која верувате дека е единствена за тој конкретен токен“, вели тој. „Ако барате посигурна инвестиција, но сакате да се вклучите со алткоини, започнете со првите пет или 10 монети по пазарна капитализација, како Ethereum или Cardano.

Најнови

Претходна објаваCardano vs Ethereum
Следна објаваШто се крипто паричници?

Слични објави

Остави коментар

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 64,708.00 3.25%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 3,088.51 4%
  • tetherTether (USDT) $ 1.00 0.05%
  • bnbBNB (BNB) $ 553.35 4.59%
  • solanaSolana (SOL) $ 142.63 1.85%
  • usd-coinUSDC (USDC) $ 1.00 0.15%
  • staked-etherLido Staked Ether (STETH) $ 3,075.34 4.2%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.492377 6.12%
  • the-open-networkToncoin (TON) $ 6.54 4.11%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.154226 4.43%