Обемот на стејкање ADA достигна рекордно ниво

Кардано ги има правата за фалење за мрежата со најголем дел од нејзината циркулирачка понуда и таа не ја испушти оваа титула. Заедницата на Кардано е дом на инвеститори кои инвестираат долгорочно наместо да се обидуваат да извлечат краткорочни профити од пазарот. Ова значи дека повеќето инвеститори ги ставаат монетите на платформата за да служат како валидатори на механизмот за доказ за удел.

Блокчејнот порасна во популарност откако ја објави способноста за паметни договори во септември. Оттогаш, најавени се различни партнерства и иницијативи насочени кон зголемување на употребливоста на мрежата. Се чини дека овој потег се исплатеше бидејќи Кардано забележа рекорден број на вкупна циркулирачка понуда и достигна највисоко ниво на сите времиња оваа недела.

Вкупниот влог на АДА достигна 73% од понудата

Cardano забележа дека вкупниот влог на ADA на неговата мрежа достигна високо ниво од 73,15% во четвртокот, импресивна бројка во споредба со бројот на монети ставени на неговите директни конкуренти. Во овој момент, мрежата имаше вкупно 23,9 милијарди АДА на акции на 921.323 делегатори. Вкупната циркулирачка понуда на АДА е само 33,26 милијарди монети, што значи дека само помалку од 10 милијарди не се обложуваат(staked).

Ова ја претставува зголемената доверба во иднината на проектот, за кој некои во просторот тврдат дека е блокчејн на иднината. Интересен факт зад мрежата на кардано е дека монетите не се заклучени на своето место. За разлика од Ethereum, имателите на ADA сè уште можат да ги префрлат своите обложувани валути доколку сакаат да продаваат. Сепак, голем дел од нејзината заедница избра да учествува, зборувајќи за вербата на нејзините носители во проектот.

Перформанси на пазарот

И покрај неговите импресивни нови партнерства и проекти, Cardano не се снајде премногу добро на пазарот на крипто. Алткоинот не го следеше растечкиот тренд на биткоинот во изминатите недели, поради што АДА се бори да ја задржи својата вредност над нивото од 2 долари. Краткорочните прогнози за ADA, исто така, се генерално надолни со оглед на заостанатиот моментум на дигиталното средство.

ADA многу флуктуираше во последно време и во средата беше забележан пад на алткоинот под 2 долари за прв пат во повеќе од еден месец. Цената на дигиталното средство веднаш се опорави по падот. Сепак, штетата веќе беше направена. Губењето на пареата на АДА во текот на изминатите неколку недели стана уште поочигледно бидејќи цената се бореше да се одржи над 2,01 долари.

Прогнозите остануваат мрачни за валутата, особено сега. Бидејќи досега не се собра со остатокот од пазарот заедно со биткоинот, цената на Кардано може многу добро да доживее повторно тестирање од 1,7 долари пред да заврши овој циклус.

Во моментот на пишување, цената на валутата се тргува со 2,02 долари, откако објави мало закрепнување од падот под 2 долари. Кардано се наоѓа на петтото место на топ 10 крипто со пазар од 67 милијарди долари.

Најнови

Слични објави

Остави коментар

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 66,527.00 3.81%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 3,485.29 2.32%
  • tetherTether (USDT) $ 1.00 0.04%
  • bnbBNB (BNB) $ 590.92 3.12%
  • solanaSolana (SOL) $ 168.61 3.69%
  • usd-coinUSDC (USDC) $ 0.999827 0.03%
  • staked-etherLido Staked Ether (STETH) $ 3,487.90 2.48%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.589141 7.13%
  • the-open-networkToncoin (TON) $ 7.32 0.19%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.126460 6.17%