Тој има само 12 години и веќе заработил над 350,000 долари продавајќи NFT

Бенџамин Ахмед сака китови. Тој, исто така, ужива во кодирањето од својата 5-та година.

Во јули тој ја продаде колекцијата на дигитална уметност што ја кодираше, наречена Weird Whales, како незаменливи токени (NFTs). Тој веќе заработил 350.000 долари. И до крајот на август, неговата заработка за тие се очекува да надмине 400.000 долари.

Колекцијата на Ахмед се распродаде за девет часа, со што заработи вкупно 80 етер токени, во вредност од околу 248.000 долари во тоа време. Тој, исто така, собира провизија од 2,5% секој пат кога тие NFT продаваат на секундарниот пазар, што му донело уште 30 етери. По денешната пазарна цена, тоа го става неговиот поврат на 343.640 долари.

Не е лошо, имајќи предвид дека неговата цена за стартување беше 300 долари – главно за такси за гориво (gas fee), или трошоците за интеракција со блокчејн како Ethereum, јавната книга што ја поткрепува криптовалутата Етер. И уште поимпресивно е бидејќи тој не смета дека неговите уметнички вештини се негово силно одговарање.

„Јас не сум природен уметник, но гледав неколку видеа на YouTube и разработив како да цртам китови во форма на пиксели навистина брзо“, изјави тој за Телеграф.

Сепак, тоа е повеќе од само цртање, рече тој. Компјутерската наука е вклучена во правењето на графиката уникатна и во распоредувањето на средствата во блокчејн, јавните книги што ги поткрепуваат криптовалутите.

Ова не беше првиот налет на Ахмед во NFT. Претходно ова лето тој создаде колекција од 40 аватари наречена Minecraft Yee Haa. Таа серија не се продаде толку добро или толку брзо, рече тој, но тоа беше непроценливо искуство за учење што придонесе за создавање на чудни китови.

Ахмед веќе работи на друг NFT проект. Тој се почести со неколку парчиња дигитална уметност со својата заработка, рече тој. Сепак, она што тој сè уште не го направил е да ја претвори криптовалутата што му била платена во традиционална готовина, како што изјави за CNBC. Всушност, тој нема банкарска сметка.

Најнови

Слични објави

Остави коментар

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 63,747.00 3.78%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 3,502.20 2.86%
  • tetherTether (USDT) $ 1.00 0.04%
  • bnbBNB (BNB) $ 585.82 3.07%
  • solanaSolana (SOL) $ 132.04 5.38%
  • staked-etherLido Staked Ether (STETH) $ 3,503.56 2.81%
  • usd-coinUSDC (USDC) $ 0.999760 0.19%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.493458 1.66%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.124411 1.96%
  • the-open-networkToncoin (TON) $ 7.11 1.68%