Криптопедиа

Ethereum 2.0

Блокчејн технологијата направи револуција на глобалните пазари. Наруши различни сектори како банкарството, финансиското работење, земјоделството и здравството. Работи на принципите на криптовалутата, што ги...

Како да купам криптовалути од Македонија?

Како и за сите други работи, Македонија често знае да биде банирана или едноставно да не биде вклучена во листата на држави кои што...

Што се тоа Шиткоини(Shitcoins)?

"Шиткоин" е криптовалута која, според субјективното мислење, е лош избор за инвестирање. Терминот се користи и за опишување на монети кои не служат за...

Што е тоа NFT ?

Незаменливите токени (NFT-Non Fungible Token) експлодираа оваа година. Oвие дигитални средства се продаваат како егзотични холандски лалиња од 17 век - некои за милиони...

Што се крипто паричници?

Дефиниција Крипто паричниците ги складираат вашите приватни клучеви, одржувајќи ги вашите валути безбедни и достапно. Тие исто така ви дозволуваат да испраќате, примате и трошите...

Што се тоа Алткоини и дали да инвестирате во нив?

Алткоините се валутите кои што се создадени по Биткоинот(Bitcoin) и честопати се претставуваат како подобри алтернативи на премиерната криптовалута. Алткоините сочинуваат речиси 40% од...

Cardano vs Ethereum

Можеби сте слушнале како луѓето во крипто светот зборуваат за Cardano vs Ethereum. Тие се две од најголемите криптовалути во моментов(после Bitcoin), така што...

Најнови

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 63,747.00 3.78%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 3,502.20 2.86%
  • tetherTether (USDT) $ 1.00 0.04%
  • bnbBNB (BNB) $ 585.82 3.07%
  • solanaSolana (SOL) $ 132.04 5.38%
  • staked-etherLido Staked Ether (STETH) $ 3,503.56 2.81%
  • usd-coinUSDC (USDC) $ 0.999760 0.19%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.493458 1.66%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.124411 1.96%
  • the-open-networkToncoin (TON) $ 7.11 1.68%