Што се крипто паричници?

Дефиниција

Крипто паричниците ги складираат вашите приватни клучеви, одржувајќи ги вашите валути безбедни и достапно. Тие исто така ви дозволуваат да испраќате, примате и трошите криптовалути.

Крипто паричниците ги чуваат вашите приватни клучеви – лозинките што ви даваат пристап до вашите криптовалути – безбедни и достапни, овозможувајќи ви да испраќате и примате криптовалути. Тие доаѓаат во многу форми, од хардверски паричници како Леџер(Ledger) до мобилни апликации како Coinbase Wallet, што го прави користењето на крипто лесно како и купувањето со кредитна картичка онлајн.

Зошто се важни крипто паричниците?

За разлика од обичниот паричник, кој може да содржи вистински пари, крипто-паричниците технички не ги складираат вашите крипто валути. Вашите имоти се складирани на блокчејн, но може да се пристапи само со приватен клуч. Вашите клучеви ја докажуваат вашата сопственост на вашите дигитални пари и ви дозволуваат да вршите трансакции. Ако ги изгубите приватните клучеви, го губите пристапот до вашите пари. Затоа е важно да го чувате вашиот хардверски паричник безбеден или да користите доверлив снабдувач на паричник како Coinbase.

Како се користи крипто паричникот?

Крипто паричниците се движат од едноставни за употреба апликации до посложени безбедносни решенија. Главните типови на паричници од кои можете да изберете вклучуваат:

 • Хартиени паричници: клучевите се пишуваат на физички медиум како хартија и се чуваат на безбедно место. Ова секако го отежнува користењето на вашиот крипто, бидејќи како дигитални пари може да се користат само на интернет.
 • Хардверски паричници: клучевите се чуваат во уред со погон на палецот кој се чува на безбедно место и е поврзан само со компјутер кога сакате да го користите вашиот крипто. Идејата е да се обидеме да ја балансираме безбедноста и удобноста.
 • Онлајн паричници: клучевите се чуваат во апликација или друг софтвер – побарајте некој што е заштитен со шифрирање во два чекора. Ова го прави испраќањето, примањето и користењето на вашиот крипто лесно како и користењето на која било онлајн банкарска сметка или систем за плаќање

Секој тип има свои компромиси. Хартиените и хардверските паричници се потешки за пристап за злонамерните корисници бидејќи се складирани офлајн, но тие се со ограничена функција и ризикуваат да бидат изгубени или уништени. Онлајн паричниците се наједноставниот начин да започнете со крипто и нудат рамнотежа на безбедност и лесен пристап. (Бидејќи вашите приватни информации се онлајн, вашата заштита од хакери е исто толку добра како и безбедноста на обезбедувачот на вашиот паричник – затоа погрижете се да барате функции како потврда со два фактори.)

Користењето на апликација како Coinbase Wallet или Exodus ви дава лесен пристап до вашите крипто имоти. Со нив можете:

 • Да управувате со сите дигитални средства на едно безбедно место
 • Да ги контролирате сопствените приватни клучеви
 • Испраќате и примате криптовалути до и од каде било во светот
 • Интеракција со кориснички имиња наместо долги, хексадецимални адреси со „јавен клуч“.
 • Купувате во продавници што прифаќаат криптовалути

Најнови

Слични објави

Остави коментар

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име

 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 63,747.00 3.78%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,502.20 2.86%
 • tetherTether (USDT) $ 1.00 0.04%
 • bnbBNB (BNB) $ 585.82 3.07%
 • solanaSolana (SOL) $ 132.04 5.38%
 • staked-etherLido Staked Ether (STETH) $ 3,503.56 2.81%
 • usd-coinUSDC (USDC) $ 0.999760 0.19%
 • xrpXRP (XRP) $ 0.493458 1.66%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.124411 1.96%
 • the-open-networkToncoin (TON) $ 7.11 1.68%