Што се тоа Шиткоини(Shitcoins)?

“Шиткоин” е криптовалута која, според субјективното мислење, е лош избор за инвестирање. Терминот се користи и за опишување на монети кои не служат за одредена цел.

Зошто луѓето одредени криптовалути ги нарекуваат шиткоини?

Нема посебна причина за создавање на овој акроним. Со оглед на тоа што разговорите на форумите и социјалните медиуми имаат тенденција да ги одржуваат формулациите релативно кратки, потенцијално би требало долго време да се напише дека паричката „е лоша инвестиција“. Од таа причина, крипто-инвеститорите (особено почетниците) постепено го формираа терминот со поврзување на зборовите „шит“ и „коин“.

Како да препознаам шиткоин?

Додека пазарот има тенденција да биде турбулентен по природа и сите монети минуваат низ циклуси, може да се открие вистинската природа на монетата со разгледување на неиспорачаните ветувања, недостаток на употребливост или функционалност и целта што монетата се обидува да ја послужи.

Каде да купам шиткоини?

Шиткоините, кои во нивното големо мнозинство се едноставно алткоини со мал маркет кап, може да се купат на неколку големи берзи за криптовалути.

Се разбира, како што споменавме погоре, тие се секогаш субјективни, и затоа е невозможно да се дадат конкретни насоки за тоа која платформа можете да ја користите за да ги добиете (ако тоа е вашата цел).

Правило на палецот е да се погледне од платформи кои се специјално дизајнирани за трговци кои сакаат да тргуваат со криптовалути. Платформите како овие вклучуваат Binance, Bittrex и други легитимни размени. Погрижете се да ги префрлите монетите од вашиот паричник за размена веднаш штом ќе ги добиете.

Зошто би сакале да купите шиткоини?

Алткоините со мал маркеткап можеби се најризичните и најнаградните инвестиции што потенцијално би можеле да ги направите. Има многу големи шанси да ги изгубите сите пари. Меѓутоа, многу повремено, може да се најдете во една од двете ситуации:

 • Валутата што ја држите станува жртва на шема за пумпање и спуштање(pump and dump)
 • Валутата што ја држите всушност не е срање и станувате она што е познато како „ран посвојувач“
  И двата случаи може да бидат многу профитабилни ако сте поставиле јасни цели за моментот кога сакате да продадете. Во некои прилики, минималната инвестиција може да ви донесе најголем принос. Само погрижете се јасно да ги идентификувате вашите цели и да останете емотивно неповрзани со паричката.

Добар пример за овој феномен беше импресивниот пораст на вредноста на XVG, паричка за приватност која многу луѓе ја сметаа за срање. За кратко време (~ 1-2 месеци), вредноста на криптовалутата се зголеми за речиси 8000%, со што мал број верници станаа многу многу богати.

Се разбира, бидејќи монетата немаше производ и беше пренагласена, нејзината цена брзо се врати на почетната вредност.

Најнови

Претходна објаваШто е тоа NFT ?
Следна објаваSolana ја надмина Cardano

Слични објави

Остави коментар

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име

 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 66,505.00 4.36%
 • ethereumEthereum (ETH) $ 3,483.51 2.72%
 • tetherTether (USDT) $ 1.00 0.01%
 • bnbBNB (BNB) $ 588.83 3.26%
 • solanaSolana (SOL) $ 168.61 4.32%
 • staked-etherLido Staked Ether (STETH) $ 3,483.50 2.69%
 • usd-coinUSDC (USDC) $ 0.999510 0.05%
 • xrpXRP (XRP) $ 0.592275 7.71%
 • the-open-networkToncoin (TON) $ 7.31 0.39%
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.126553 6.5%