Бислимовски: Зголемената потрошувачка на струја се должи и на копањето

Претседателот на РКЕ, Марко Бислимовски утрово информира дека зголемената потрошувачка на електрична енергија во земјава се должи и на копањето биткоини.

-Особено во делови на Скопје. Покрај тоа, имаме и нелегално превземање на струја. Од податоците што располагаме, електродистрибуција веќе има фатено поголем број потрошувачи и домаќинства кои копаат и нелегално се приклучуваат на јавното осветлување, вели Бислимовски за емисијата „Утрински брифинг“.

Според него, секое домаќинство е лимитирано да повлече електрична енергија до одредена количина.

-Осигурувачите дозволуваат одредена сила на енергија да се повлече од системот. Тие ги менуваат и неразбираат дека тоа е проблем. Можемда прегори инсталацијата и да дојде до пожар. Доколку се прави по легален пат и се пријави, би немале проблеми. Дивото приклучување може да се одрази на тие кои одговорно си плаќаат и не злоупотребуваат, потенцира Бислимовски.

Најнови

Слични објави

Остави коментар

Внесете го вашиот коментар
Внесете го вашето име

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 64,994.00 1.41%
  • ethereumEthereum (ETH) $ 3,142.38 3.23%
  • tetherTether (USDT) $ 1.00 0.01%
  • bnbBNB (BNB) $ 564.48 1.53%
  • solanaSolana (SOL) $ 148.44 5.34%
  • usd-coinUSDC (USDC) $ 1.00 1.39%
  • staked-etherLido Staked Ether (STETH) $ 3,135.43 3.16%
  • xrpXRP (XRP) $ 0.498977 3.25%
  • the-open-networkToncoin (TON) $ 6.97 13.83%
  • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.158661 2.3%